7 důvodů, proč postavit web na WordPressu

Jedna z nejdůležitějších otázek, než se pustíte do tvorby nového webu nebo přestavby starého, je volba použité technologie. Chcete si nechat postavit web kompletně na míru? Pro velké firmy je to jistě lákavé řešení, kromě vysokých vstupních nákladů však musíte počítat i s tím, že jakoukoliv větší úpravu si pravděpodobně nedokážete udělat takříkajíc “in-house”. A často ani tu menší. Pojďme si tedy posvítit na pár důvodů, proč je WordPress tou nejlepší volbou pro menší až středně velkou firmu nebo začínajícího freelancera.

1) Je jednoduchý

Přidat příspěvěk, aktualizovat telefonní číslo nebo třeba změnit písmo napříč celým webem? Pokud jste jen trochu technicky zdatní, nemusíte kvůli základním úkonům volat svého vývojáře. Základní správu a údržbu webu zvládnete také sami. A pokud ne, najde se spousta lidí, co vám s tím za drobnou úpravu pomůžou. Tady ale bacha – je potřeba mít soudnost a nepouštět se do neznáma příliš zhurta, i WordPress občas vyžaduje zásahy, na které strejda Karel nemá ani zdaleka kvalifikaci a měli byste je přenechat odborníkovi.

2) Je levný

Schválně nepíšu zdarma, jak si spousta lidí představuje. Reprezentativní a funkční stránku uděláte zadarmo jen sotva, i pokud se v tom docela orientujete. Minimálně vás to bude stát hromadu času. A čas jsou peníze. Pořád je to ale v dlouhodobém horizontu asi nejlevnější možnost. WordPressářů je spousta a to tlačí ceny dolů (samozřejmě těch šikovných je jako v každé branži jen určité procento). Existující šablony nejsou drahé a jejich využití výrazně zkrátí čas pro tvorbu webu, pro specifické funkce, které budete potřebovat, můžete využít předpřipravené pluginy.
Poskládat to všechno dohromady tak, aby to jako celek fungovalo a nějak vypadalo chce čas a trochu toho kumštu a zkušeností. Nepotrvá to ale stovky hodin a nemusí to stát desítky až stovky tisíc.
Na závěr ještě srovnání – jednorázová investice v řádu tisíců vám možná pořád přijde vysoká v porovnání s platformami, které vám slibují, že si web poskládáte sami za pár minut (Wix, FourSquare, český MioWeb a další). Pravděpodobně ale nechcete web na jedno použití. A teď si spočítejte, kolik peněz vysázíte na stůl za měsíční předplatné u podobných služeb třeba v horizontu 2-3 let. Pořád je to výhodná nabídka?

3) Umí s ním pracovat kde kdo

A netýká se to jen tvůrců webu, platí to i o vás a o vašich zaměstnancích. Na WordPressu běží cca třetina všech světových webů, je tedy docela velká šance, že už jste se s ním někde setkali. Představte si třeba, že máte ve firmě 10 zaměstnanců. Každý už předtím vyzkoušel několik zaměstnání, kde pravděpodobně měli firemní web. Nebo si třeba vedl osobní blog (hádejte, která blogovací platforma je nejoblíbenější?). Je tedy dost velká šance, že už u vás ve firmě s WordPressem někdo aspoň trochu umí. A to je dost velká výhoda, nemyslíte?

4) Najdete hromadu expertů, kteří vám s ním pomůžou

Nestává se bohužel zrovna zřídka (zvlášť u těch levnějších řešení), že se vám s vaším tvůrcem webu nepracuje právě nejlépe. Nedodržuje termíny, některé funkce nefungují nebo vám rovnou nasliboval něco, co vlastně neumí. Problém ale může být i jinde – vývojář zkrachuje, výrazně zdraží nebo si na vás dokáže udělat čas až v lednu, když zoufale potřebujete připravit web pro předvánoční kampaň. Pokud takový vývojář pracuje s vlastním CMS (co je to CMS, si můžete přečíst v některém z příštích článků), bude se vám od něj odcházet jen těžko. U WordPressu tento problém odpadá. Nepohodli jste se se svým tvůrcem webu a z vašeho původního projektu zůstalo jen nedokončené a nefunkční torzo webu? Pošlete mi svoji představu, přístupové údaje a dáme to spolu dohromady 🙂

5) Existuje spousta předpřipravených šablon

Máte omezený rozpočet a přitom chcete mít hezký web? Není nic jednoduššího než sáhnout po šabloně, kterou vytvořil, graficky upravil a otestoval někdo jiný. Ať už máte stavební firmu nebo soukromou zubařskou kliniku, dá se najít šablona přesně pro váš business. Webdesignér vám šablonu nainstaluje a upraví dle vašich potřeb a preferencí, naplní ji vaším obsahem a postará se, aby web nevypadal jako každý druhý.
(Tahle výhoda má ale i jednu nevýhodu. Schválně si nechte od vašeho vývojáře výchozí šablonu zaslat před úpravou – bohužel je docela častou praxí nasázet do šablony pouze český text a logo firmy a zbytek nechat, jak je. Může to vypadat hezky, ale vy přece chcete odlišit od konkurence. Při troše štěstí bude mít stejné stránky podobná firma na druhém konci světa. Může se vám ale taky stát, že se web váš a vaší městské konkurence budou podobat jako vejce vejci. Ou. Pozor na to.)

6) Umožňuje i tvorbu na míru

Spousta lidí si myslí, že WordPress je jen o blogování, případně o šablonách zmíněných výše. Ale problém není ani kompletně originální řešení na míru, kdy WordPress slouží pouze jako technické jádro, na které vám vývojář naroubuje vlastní kód.

7) Kolem WordPressu je obrovská komunita

Když se objeví bezpečnostní trhlina ve vašem novém CMS na míru, může to klukům z technické podpory docela trvat, než ji odhalí – o opravě ani nemluvě. Kolem WordPressu ale existuje obrovská komunita uživatelů. Máte problém? Řešení pravděpodobně existovalo ještě dříve, než jste na něj vůbec přišli. Stačí hledat.
Někdy příště se pro změnu podíváme na to, pro koho se WordPress nehodí. I když tak mohl dnešní článek vyznít, ani WordPress není pro všechny 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *